Etoll dla firm transportowych

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię

Etoll dla firm transportowych - o czym musisz wiedzieć?

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa znaczącą rolę w wielu dziedzinach, a branża transportowa nie jest wyjątkiem. Jednym z najnowszych rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność wśród firm transportowych, jest elektroniczny system opłat drogowych, znany jako e-TOLL, połączony z monitoringiem GPS. Jako lider w dziedzinie usług dla floty transportowej, oferujemy szeroki zakres usług związanych z e-TOLL, aby pomóc firmom w zarządzaniu flotą i optymalizacji kosztów operacyjnych. W tym artykule przyjrzymy się temu, o czym musisz wiedzieć na temat e-TOLL dla firm transportowych.

Czym jest system e-TOLL dla floty firmowej?

System e-TOLL na firmę to elektroniczny system poboru opłat drogowych, który został wprowadzony 01/10/2021 wypierając dotychczasowy viaTOLL. Zastępuje on tradycyjne metody płatności, takie jak gotówka czy karty kredytowe, podczas korzystania z płatnych autostrad, dróg ekspresowych czy mostów. System ten jest oparty na technologii GPS i umożliwia monitorowanie i automatyczne pobieranie opłat za przejazd przez odpowiednie bramki. Dzięki temu kierowcy nie muszą zatrzymywać się i płacić gotówką na miejscu, co przyspiesza i ułatwia przepływ ruchu drogowego.

Jak działa system poboru opłat e-TOLL dla firmy transportowej?

Aby skorzystać z e-TOLL, firma transportowa musi wyposażyć swoje pojazdy w specjalne urządzenia GPS, które są powiązane z systemem e-TOLL. Mowa tu o OBU lub ZSL, czyli urządzeniach rejestrujących przejazdy pojazdów przez punkty poboru opłat i automatycznie przesyłających informacje o kosztach do systemu zarządzania flotą. Dzięki temu przedsiębiorstwo może śledzić i kontrolować wydatki związane z opłatami drogowymi oraz otrzymywać raporty i faktury w czasie rzeczywistym.

Wybór konkretnego rozwiązania należy do właściciela pojazdu, trzeba jedynie pamiętać, iż do sprzedaży i obsługi urządzeń nawigujących, GDDKiA udzieliło zezwolenia jedynie starannie wyselekcjonowanym firmom. Agencja Ochrony Juwentus znajduje się na powyższej liście, a nasi etatowi instalatorzy gwarantują profesjonalny i szybki montaż zarówno pojedynczych komponentów, jak i kompleksowej instalacji monitoringu GPS.

OBU czy ZSL – urządzenia systemu poboru opłat e-TOLL

Czym kierować się przy wyborze konkretnego urządzenia pokładowego? Poniższa charakterystyka z pewnością pomoże w dokonaniu trafnej decyzji.

  • OBU, czyli On Board Unit, to urządzenie do samodzielnego montażu, którego głównym atutem jest możliwość stosunkowo łatwego odinstalowania i przeniesienia do innego pojazdu. Ważne jednak by za każdym razem pamiętać o aktualizacji danych i sprawdzeniu poprawności podłączenia. Jest to urządzenie ładowane za pomocą zasilacza zapalniczki i może być umiejscowione w dowolnym w miejscu w kokpicie, istotne jedynie by umieszczona na obudowie dioda, która informuje o prawidłowym działaniu sprzętu, znajdowała się w zasięgu wzroku kierowcy. Wybór OBU jest rekomendowany szczególnie w przypadku posiadania wielu firmowych samochodów, z których korzystamy naprzemiennie.
  • ZSL, czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny to podłączane bezpośrednio do instalacji elektrycznej pojazdu, urządzenie do stałej rejestracji jego położenia, łączące się z tachografem i CAN. W związku z powyższym jego instalacja wymaga posiadania fachowej wiedzy i musi zostać dokonana przez doświadczonego instalatora. ZSL gwarantuje nieprzerwany sygnał geolokalizacyjny, dzięki czemu ułatwia dokonywanie płatności przez niemal bezbłędne wyznaczanie czasu wjazdu na płatną autostradę, oraz długość przebytej trasy. Nie musimy wobec tego obawiać się naliczenia żadnych kar za bezprawne pokonanie płatnego odcinka autostrady.

Korzyści e-TOLL dla firm transportowych

Wspomniana automatyczna płatność za przejazdy, to przede wszystkim oszczędność czasu, większy komfort podróżowania i precyzyjne monitorowanie kosztów, ale nie są to jedyne atuty systemu e-TOLL dla firm. Wybierając Juwentus GPS, zyskujesz nowoczesne rozwiązanie biznesowe umożliwiające integrację monitoringu floty, z systemem poboru opłat e-TOLL. Takie rozwiązanie w istotny sposób wspiera zarządzanie i optymalizację kosztów, m.in. w obszarach:

  • Kontroli położenia pojazdów w czasie rzeczywistym
  • Kontroli paliwa, dzięki dostępności do takich informacji jak miejsce tankowania, ilość tankowanego paliwa, jego zużycie i ewentualne ubytki na trasie.
  • Ocena stylu jazdy, możliwa dzięki innowacyjnym sensorom 3D, które wraz z analizą pozostałych parametrów pozwalają określić obroty silnika, gwałtowne hamowanie i przyspieszanie, przekraczanie dozwolonej prędkości itp.
  • Modyfikacji tras, godzin przejazdu, miejsc tankowania itp. Dzięki dostępności do szczegółowych danych możliwe jest rzetelne przeanalizowanie rentowności dotychczas wybieranej trasy oraz rzetelna ocena stylu jazdy kierowcy.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i przewożonego ładunku. Warto podkreślić wagę monitoringu w dbałości o zdrowie i życie pracowników. Nie oznacza on bowiem jedynie kontroli przestrzegania przepisów drogowych i firmowych ustaleń, ale w sytuacjach zagrożenia pozwala maksymalnie skrócić czas oczekiwania na przybycie odpowiednich służb ratunkowych, w tym specjalnie przeszkolonych jednostek interwencyjnych.
  • Ochrony ładunku oraz zabezpieczenie przed kradzieżą kół.

Oferowane systemy zarządzania pojazdami firmowymi GPS pozwalają na integrację monitoringu floty samochodowej z systemem poboru opłat e-TOLL. Dzięki temu połączeniu możliwe jest nie tylko pełnoprawne korzystanie z płatnych odcinków autostrad, ale również zdobycie szeregu korzyści z zarządzania flotą na odległość. Systemy monitoringu GPS w naszej ofercie umożliwiają pełną kontrolę nad każdym pojazdem. O każdej porze możesz sprawdzić jego aktualne położenie, stan paliwa oraz styl jazdy kierowcy. Zapis historii przewozów stanowi cenne źródło danych, które mogą posłużyć do wprowadzenia istotnych ulepszeń, przynoszących realne korzyści finansowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz też

Przepisy prawne dotyczące pracy kierowców są nieustannie modyfikowane, a bieżące monitorowanie zmian jest niezbędne dla sprawnego zarządzania firmą transportową. Pakiet mobilności obowiązujący od 2020 roku, wprowadził szereg regulacji, które w znaczącym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie przewoźników. Nadal nie każdy orientuje się jednak we wszystkich zmianach, które zostały wtedy wdrożone. W poniższym artykule wyjaśniamy więc, co to jest pakiet mobilności, jak ewoluował on na przestrzeni lat i co zmieni się w nim w przyszłości.

Niektóre osoby mogą uważać, że sprzątanie to prosta czynność, a znalezienie firmy, która świadczy profesjonalne usługi porządkowe nie jest niczym trudnym. Łatwo jest jednak przekonać się o niezgodności z prawdą tego twierdzenia. Na rynku działa obecnie bowiem wiele firm sprzątających, a świadczony przez nie zakres i poziom usług znacznie się od siebie różni. Osoby, którym zależy na najwyższych standardach porządku, muszą więc poświęcić dużo uwagi, aby znaleźć specjalistów, którym można zaufać. Będzie to jednak znacznie łatwiejsze, kiedy dowiemy się, jakimi cechami wyróżnia się profesjonalna firma sprzątająca.

Monitoring wizyjny to rozwiązanie, na które często decydują się firmy chcące zadbać o wysokie standardy bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze konkretnego systemu często nie jest jednak poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że nowoczesne technologie zapewniają nie tylko ochronę obiektu, ale także automatyzację i usprawnienie wielu zadań. By móc podjąć właściwą decyzję, warto więc przyjrzeć się temu, jakie korzyści da firmie nowoczesny system monitoringu wizyjnego.

Sprawdź również...

KONTROLA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH

Korzystając z naszego monitoringu GPS, zyskają Państwo pewność, że pojazdy służbowe są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i eksploatowane we właściwy sposób. Aplikacja mobilna umożliwi wygenerowanie raportów z przebytych tras, kosztów paliwa oraz stylu jazdy danego kierowcy.

1