01.10.2021 nowy system poboru opłat e-TOLL ostatecznie zastąpi dotychczasowy viaTOLL. Obejmie on wszystkie płatne odcinki dróg i autostrad w Polsce. Obowiązek korzystania z systemu dotyczy wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Zmiana wynika z odejścia od technologii radiowej na rzecz technologii pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych i właśnie w ten sposób będzie odbywała się kontrola uiszczenia opłaty elektronicznej. Brak dokonania opłaty będzie wiązał się z nałożeniem i pobieraniem kar pieniężnych przez Główny Inspektor Transportu Drogowego. Kontrolę prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej, w tym kontrolę używanego w pojeździe urządzenia mobilnego, zewnętrznego systemu lokalizacyjnego oraz urządzenia pokładowego, wykorzystującego technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych, przy wykonywaniu swoich ustawowych zadań, mogą przeprowadzać również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
E-TOLL
NOWY SYSTEM POBORU OPŁAT DROGOWYCH
e-Toll zastępuje viaToll
Zmiany nakładają na kierowców obowiązek dokonywania opłat z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających udostępnianie danych geolokalizacyjnych. Pojazd wyposażony w odpowiedni moduł GPS (OBU lub ZSL) będzie wysyłał lokalizacyjne do portalu Ministerstwa Finansów. Opłaty będą naliczane na podstawie danych na temat dróg przejechanych przez kierowcę. System zarządzania pojazdami firmowymi Juwentus GPS umożliwia integrację floty samochodowej z systemem poboru opłat e-TOLL.
Korzyści z połączenia etoll z monitoringiem GPS
Usługa podłączenia pojazdów do systemu e-toll to w przypadku firmy Juwentus o wiele więcej, niż tylko umożliwienie przejazdu płatnymi odcinkami autostrad. Proponujemy połączenie e-toll z monitoringiem GPS, dzięki któremu zyskasz dodatkowe korzyści. Zyskujesz stały dostęp do lokalizacji pojazdów należących do floty. Masz kontrolę nad przejazdem każdego pojazdu, upewniając się, że kierowca wybiera optymalnej trasy. Możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy kierowca nie zboczył z trasy i w jakim tempie pokonuje daną drogę. Dzięki temu wiesz, gdzie znajduje się przewożony ładunek. Istotny jest także zapis historii przejazdów, dzięki któremu możesz efektywniej planować kolejne działania.
Ponadto monitoring GPS to większe bezpieczeństwo ładunku i pojazdów. Jeśli samochód znajdzie się poza wyznaczoną strefą, zostanie o tym poinformowane nasze Centrum Monitorowania. Po przeanalizowaniu alarmu, w razie potrzeby zostaną podjęte odpowiednie działania. Jeśli korzystasz z tej usługi, grupa interwencyjna podejmie profesjonalną akcję, mającą na celu odzyskanie skradzionego pojazdu.
Etoll dla firm transportowych
Dysponując dziesiątkami lub nawet setkami pojazdów, potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w obszarze zarządzania i kontroli nad flotą. W przypadku firm transportowych bardzo ważny jest czas przewozu, który wpływa na wysokość zysku przedsiębiorstwa. Korzystając z danych zbieranych przez nasz system, masz szansę zoptymalizować czas dostaw. Ponadto dzięki profesjonalnej obsłudze naszej firmy zyskujesz gwarancję, że na Twoją flotę nie zostaną nałożone kary za bezprawne pokonywanie płatnych odcinków autostrad. Nasz sprzęt jest niezawodny, a sygnał nadawany przez urządzenie zachowuje ciągłość, dzięki czemu nie występują problemy z namierzeniem pojazdów.
Najlepszym wyborem w przypadku pojazdów ciężarowych należących do firmy transportowej będzie montaż urządzeń pokładowych ZSL - Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego. Łączone na stałe z systemem elektronicznym dają możliwość połączenia z tachografem i CAN, co zapewnia Ci jeszcze lepszą kontrolę nad przewozem ładunków.
Jak działa e-toll?
Jak skorzystać z nowego systemu E-Toll?
Wystarczy się zarejestrować, najprościej przez Internetowe Konto Klienta (IKK) i wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) oraz określić sposób płatności za przejazd. Użytkownicy sami będą mogli wybrać najwygodniejszy dla nich sposób przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu:
ZSL – zainstalowany sterownik na stałe w pojeździeOBU – urządzenie geolokalizacyjne do samodzielnego montażu
Aplikacja mobilna e-TOLL PL
Urządzenia pokładowe OBU
OBU, czyli On Board Unit, to niewielkich rozmiarów urządzenie, przypominające nieco klasyczny nawigator GPS, wykorzystywany przez kierowców do wyszukiwania tras przejazdu. Sprzęt jest podłączany do zapalniczki, po czym istnieje możliwość przymocowania go do dowolnego miejsca w kokpicie. Często wybieranym rozwiązaniem jest montaż urządzenia na szybie. Przypominamy, że urządzenia OBU są przeznaczone do samodzielnego montażu. Nie wymaga on żadnej fachowej wiedzy. Dostępna jest także wersja urządzenia do montażu pod akumulatorem, dzięki czemu widoczna pozostaje tylko dioda informująca o aktywności sprzętu.
Niewątpliwą zaletą urządzeń e-TOLL jest niewielki wymiar sprzętu oraz jego mobilność. W razie potrzeby możliwe jest przeniesienie urządzenia do innego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że wymaga to dokonania odpowiedniej modyfikacji w systemie e-TOLL, polegającej na zmianie przypisanego do urządzenia pojazdu.
Urządzenia pokładowe ZSL
ZSL, czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny, to sprzęt gwarantujący najwyższą możliwą stabilność sygnału. Urządzenia pokładowe ZSL działają automatycznie, co oznacza brak konieczności ich uruchamiania. Tym samym o wiele rzadziej dochodzi do ludzkich błędów, a dokładny pomiar sygnału GPS ma miejsce przy każdym wjeździe na płatną autostradę oraz na całej drodze podczas pokonywania trasy. Urządzenie ZSL jest nieco bardziej skomplikowanym sprzętem niż urządzenie OBU. Posiada liczne okablowania. W przeciwieństwie do urządzeń OBU, sprzęt ten zostaje podłączony bezpośrednio do elektroniki pojazdu. Nie ma możliwości podłączenia do zapalniczki.
Urządzenia pokładowe ZSL polecamy szczególnie do montażu w pojazdach należących do dużych flot, których pojazdy są użytkowane w tym samym czasie. Ponadto urządzenie ZSL lepiej sprawdza się w przypadku konieczności szczegółowego monitoringu floty i poszczególnych pojazdów, dzięki możliwości połączenia urządzenia z magistralą CAN oraz poszczególnymi sondami parametrów pracy podzespołów samochodowych.
Urządzenia etoll
Urządzenia OBU
Urządzenie do samodzielnego montażu daje możliwość naliczania należnej opłaty za przejazd drogami płatnymi. Aby korzystać z sieci dróg objętych systemem e-TOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie pokładowe, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL, za pośrednictwem transmisji danych. Urządzenie pod zapalniczkę posiada wskaźnik informacyjny dla kierowcy o poprawności działania e-TOLL w postaci pulsującej diody w urządzeniu. Wersja pod akumulator posiada wirtualną diodę na aplikacji mobilnej kierowcy informujący o poprawności działania e-TOLL.
Juwentus operator urządzeń OBU
Do sprzedaży i obsługi urządzeń nawigacyjnych, niezbędnych do korzystania z systemu e-TOLL, zostały wybrane konkretne firmy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz najwyższej jakości produktów i usług, oferowanych naszym klientom, uzyskaliśmy zezwolenie GDDKiA na oferowanie urządzeń OBU. Nasz sprzęt to niezawodne urządzenia, gwarantujące ciągłość sygnału GPS, umożliwiającego identyfikację położenia pojazdu, a tym samym określenie, czy znajduje się on na płatnym odcinku autostrady oraz jak długi dystans przejeżdża. Nie dochodzi do niespodziewanych przerw w nadawaniu, co sprawia, że pomiar jest miarodajny, a naliczone opłaty odpowiadają rzeczywiście przejechanemu dystansowi.
Urządzenia OBU to jedno z dostępnych rozwiązań w zakresie wyboru sprzętu do identyfikacji położenia pojazdów korzystających z systemu e-TOOL. Sprzęt ten polecamy zwłaszcza pojedynczym samochodom oraz flotom, w których pojazdy są wykorzystywane na zmianę. W takich sytuacjach możliwość prostego i szybkiego przeinstalowania urządzenia zwiększa komfort użytkowania floty.
Urządzenia ZSL
W przypadku urządzeń ZSL należy skontaktować się ze swoim opiekunem handlowym, celem uruchomienia dodatkowej usługi e-TOLL oraz jeśli to konieczne, wymiany urządzenia. W przypadku nowych użytkowników chcących korzystać z usług operatora ZSL należy skontaktować się z jednym z operatorów wskazanych na stronie Ministerstwa Finansów, którzy uzyskali pozytywny wynik w testach dopuszczających do systemu e- TOLL, podobnie jak ich urządzenia, co potwierdza zgodność z wymaganiami systemu e-TOLL.
Urządzenie lokalizacyjne ZSL jest zamontowane pod kokpitem i na stałe podłączone do instalacji elektrycznej pojazdu przez wykwalifikowanego pracownika JUWENTUS. Dioda sygnalizacyjna połączona z urządzeniem ZSL zainstalowana w miejscu widocznym dla kierowcy, dioda informuje, o działaniu e-TOLL. Dioda może być zainstalowana w kabinie kierowcy, w dowolnym miejscu, wybranym przez użytkownika pojazdu.
Juwentus operator urządzeń ZSL
Zarówno do obsługi systemu e-TOLL, jak i konkretnie urządzeń ZSL, dopuszczeni zostali jedynie starannie wyselekcjonowani operatorzy. Mamy zaszczyt poinformować, że znaleźliśmy się w tym gronie.
Zajmujemy się zarówno sprzedażą, jak i montażem oraz obsługą urządzeń pokładowych ZSL. Kompleksowo obsługujemy naszych klientów w zakresie przeliczania pokonanego dystansu oraz opłat. Jednak to nie wszystko. Urządzenia ZSL dają wiele dodatkowych możliwości, dzięki którym możliwy jest pełen nadzór nad pojazdami, a także kontrola parametrów ich użytkowania.
Jako doświadczony operator, od lat realizujący usługę monitoringu GPS, gwarantujemy dostawę najwyższej jakości sprzętu oraz jego profesjonalny montaż. Stawiamy na wysoką jakość, aby zapewnić naszym Klientom pełną satysfakcję oraz brak niepotrzebnych wydatków, poprzez zminimalizowanie niemal do zera ryzyka wystąpienia błędu w naliczaniu opłat za korzystanie z autostrad z systemem e-TOLL.
Ulga e-TOLL w podatku dochodowym
Ulga polega na odliczeniu od dochodu (przychodu) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonego na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych (PIT) albo od dochodu z innych źródeł niż zyski kapitałowe (CIT)
Dodatkowe korzyści
System e-TOLL to przede wszystkim kompleksowa obsługa online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi i podpisania umowy, wgląd w historię opłat i zarządzenie kontem. To nowoczesny, wygodny sposób opłacenia przejazdu po drogach płatnych przez pojazdy ciężkie (powyżej 3,5 tony) w całej sieci dróg liczącej ok. 3 700 km, a także przez pojazdy lekkie na odcinkach autostrad zarządzanych przez Skarb Państwa. To oszczędność pieniędzy i czasu. To poprawa komfortu przejazdu.
Wybierając Juwentus GPS zyskujesz więcej. Oferujemy nowoczesne rozwiązanie biznesowe, wspierające zarządzanie flotą firmowych pojazdów. Nasz system udostępnia rozbudowany system raportowania, automatyczny odczyt plików DDD, obsługę systemu SENT GEO, ewidencję czasu pracy kierowcy, kontrolę zużycia paliwa oraz wiele innych narzędzi wspierających codzienną pracę Fleet Managera.Zobacz więcej
Masz pytania?
Sprawdź również
Sprawdź również...
Ochrona zakładów przemysłowych - kontrola ruchu osobowego - Ochrona Juwentus
Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonujemy odpowiedni zespół agentów ochrony, który zapewni bezpieczeństwo w Państwa firmie. Nasze działania skoordynujemy z Państwa potrzebami i wymogami Państwa branży.