Okablowanie pod system alarmowy

Każdy z nas chce czuć się w swoim domu w pełni bezpiecznie. Jeszcze kilkanaście lat temu systemy alarmowe były dostępne wyłącznie dla budynków biurowych, fabryk lub bardzo zamożnych właścicieli ogromnych nieruchomości. Powszechność i dostępność tego typu rozwiązań bardzo się zwiększyła, dzięki czemu grono chętnych na ich zastosowanie również znacznie się rozrosło. Obecne systemy alarmowe to bardzo nowoczesne, złożone i co najważniejsze – skuteczne rozwiązania, które są gwarantem bezpieczeństwa naszego domu, jego mieszkańców oraz całego dobytku. Zaawansowane rozwiązania wymagają jednak rozbudowanej infrastruktury. Ważnym aspektem odpowiedniej budowy systemu alarmowego w naszym domu jest okablowanie systemu alarmowego. Właśnie na tym temacie skupimy się w dalszej części tego artykułu.

Prawidłowa i bezpieczna instalacja systemu alarmowego

Ważnym aspektem tworzenia instalacji alarmu jest budowa okablowania systemu. Przygotowując okablowanie systemu alarmowego, należy pamiętać o kilku kluczowych, a zarazem podstawowych kwestiach. Pierwszą zasadą jest prowadzenie osobnych przewodów pomiędzy każdą czujką, a centralą systemu. Ważne jest również to, jakie kable wykorzystujemy do łączenia poszczególnych elementów systemów. Większość czujek powinna być łączona za pomocą 3 lub 4 żyłowych kabli. Kontaktrony oraz inne czujniki magnetyczne wykorzystują natomiast 2 lub 3 żyły i właśnie takie kable będą odpowiednie. Ponadto o ile w przypadku czujek ruchu, dymu oraz innych powinniśmy unikać łączenia ich szeregowo, o tyle w przypadku kontaktronów zasada ta nie jest obowiązująca. Odpowiedni dobór okablowania do naszego systemy alarmowego jest ważny nie tylko ze względu na bezawaryjność i stabilność działania, lecz również jego optymalizację pod względem kosztów. Zastosowanie cieńszych kabli pozwoli na redukcję kosztów ich zakupu, a co za tym idzie, na obniżenie kosztów całej instalacji. Specjaliści firmy Juwentus zapewnią Państwu fachową i kompleksową obsługę zarówno w zakresie zaprojektowania i zaplanowania systemu alarmowego, jak i realizacji projektu. Dzięki temu będą Państwo mieli pewność, że system alarmowy będzie funkcjonował w optymalny i skuteczny sposób. Zachęcamy do kontaktu z firmą Juwentus oraz skorzystania z usług doświadczonych w tej branży fachowców.

Rozmieszczenie czujek alarmowych

Instalacja alarmu wymaga dobrego zaplanowania. W zależności od ilości i rodzaju czujek, z których chcemy korzystać, jego architektura może być bardzo różna. Kluczowym aspektem instalacji alarmu jest ograniczenie do minimum martwych stref, czyli miejsc, których nie będą w stanie monitorować nasze czujki lub inne elementy systemu. Czujki musimy rozmieszczać zgodnie z zaleceniami ich producenta. Chodzi tutaj głównie o kąt oraz obszar, który może monitorować pojedyncza czujka. Jeśli montujemy ją w niewielkich rozmiarów pokoju na planie kwadratu lub prostokąta to możemy być pewni, że jedna czujka będzie w zupełności wystarczająca. Jeśli natomiast pomieszczenie jest bardzo duże, posiada liczne wnęki oraz miejsca, które skutecznie ograniczają obszar monitorowania czujki, to warto umieścić ich nieco więcej. Należy również mieć świadomość, że montaż czujki o bardzo dużym znamionowym zasięgu w ciasnym pomieszczeniu może doprowadzić do powstania zakłóceń, które mogą powodować zaburzenia działania systemu alarmowego, co z kolei może przełożyć się na duże ilości tzw. fałszywych alarmów. Rozmieszczając czujki alarmowe, musimy pamiętać również o zminimalizowaniu możliwości wystąpienia wspomnianych wcześniej fałszywych alarmów. Czujki nie powinny być ustawiane w kierunkach, gdzie mogą występować m.in. promieniowanie słoneczne, wysokie dźwięki, duże zwierzęta, kołyszące się elementy oświetlenia, pioruny i wyładowania elektryczne, miejsca, w których występują ruchy powietrza (piece, klimatyzacje, kominki, otwarte okna itp.), a także owady. Odpowiednie rozmieszczenie czujek alarmowych pozwoli nam więc na stworzenie nie tylko skutecznego, ale również wolnego od fałszywych alarmów systemu. Właśnie dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób rozplanować układ wszystkich elementów i pomogą Państwu w stworzeniu wydajnego i gwarantującego bezpieczeństwo systemu alarmowego.

Rozmieszczenie czujek alarmowych

Sprawdź również...

KONTROLA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH

Korzystając z naszego monitoringu GPS, zyskają Państwo pewność, że pojazdy służbowe są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i eksploatowane we właściwy sposób. Aplikacja mobilna umożliwi wygenerowanie raportów z przebytych tras, kosztów paliwa oraz stylu jazdy danego kierowcy.

1