Instalacja alarmu wymaga dobrego zaplanowania. W zależności od ilości i rodzaju czujek, z których chcemy korzystać, jego architektura może być bardzo różna. Kluczowym aspektem instalacji alarmu jest ograniczenie do minimum martwych stref, czyli miejsc, których nie będą w stanie monitorować nasze czujki lub inne elementy systemu. Czujki musimy rozmieszczać zgodnie z zaleceniami ich producenta. Chodzi tutaj głównie o kąt oraz obszar, który może monitorować pojedyncza czujka. Jeśli montujemy ją w niewielkich rozmiarów pokoju na planie kwadratu lub prostokąta to możemy być pewni, że jedna czujka będzie w zupełności wystarczająca. Jeśli natomiast pomieszczenie jest bardzo duże, posiada liczne wnęki oraz miejsca, które skutecznie ograniczają obszar monitorowania czujki, to warto umieścić ich nieco więcej.
Należy również mieć świadomość, że montaż czujki o bardzo dużym znamionowym zasięgu w ciasnym pomieszczeniu może doprowadzić do powstania zakłóceń, które mogą powodować zaburzenia działania systemu alarmowego, co z kolei może przełożyć się na duże ilości tzw. fałszywych alarmów.
Rozmieszczając czujki alarmowe, musimy pamiętać również o zminimalizowaniu możliwości wystąpienia wspomnianych wcześniej fałszywych alarmów. Czujki nie powinny być ustawiane w kierunkach, gdzie mogą występować m.in. promieniowanie słoneczne, wysokie dźwięki, duże zwierzęta, kołyszące się elementy oświetlenia, pioruny i wyładowania elektryczne, miejsca, w których występują ruchy powietrza (piece, klimatyzacje, kominki, otwarte okna itp.), a także owady.
Odpowiednie rozmieszczenie czujek alarmowych pozwoli nam więc na stworzenie nie tylko skutecznego, ale również wolnego od fałszywych alarmów systemu. Właśnie dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób rozplanować układ wszystkich elementów i pomogą Państwu w stworzeniu wydajnego i gwarantującego bezpieczeństwo systemu alarmowego.