System kontroli dostępu - co to jest i dlaczego wa

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Zapewnienie bezpieczeństwa i nadzór nad dostępem do miejsc, danych i zasobów to podstawowe składowe właściwego zarządzania każdym przedsiębiorstwem, instytucją, obiektem użytku publicznego czy też prywatną posiadłością. W jaki sposób innowacyjne technologie pomagają w realizacji powyższego zadania? Z jakich komponentów składa się oferowany przez naszą firmę nowoczesny system kontroli dostępu? Dlaczego warto w niego zainwestować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.


Co to jest system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu to ogólna nazwa złożonego narzędzia umożliwiającego uwierzytelnianie tożsamości i przyznawanie określonych uprawnień. Głównym jego założeniem jest ograniczenie dostępności do pomieszczeń, stref czy zasobów, przy jednoczesnej pełnej kontroli polegającej na rejestracji każdego zdarzenia. Innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą z powodzeniem wyeliminować konieczność posiadania kluczy. Czy zdalne ryglowanie drzwi jest bezpieczne? Oczywiście! Tego typu systemy, opierające się na kilkustopniowej autoryzacji, dodatkowo weryfikowanej przez operatora w Centrum Monitorowania są już powszechnie stosowane, chociażby w instytucjach bankowych. 


Jak działa system kontroli dostępu?

Proces autentykacji (uwierzytelniania) i autoryzacji (upoważniania) przebiega według następującego schematu:
  1. Znajdujący się w określonej odległości od czytnika użytkownik przedstawia kartę dostępu, brelok lub inne formy identyfikacji.
  2. Czytnik po zeskanowaniu informacji przekazuje je do panelu kontrolnego.
  3. Panel kontrolny przed wydaniem polecenia zwolnienia blokady sprawdza, czy dany użytkownik ma odpowiednie uprawnienia dostępowe do określonej przestrzeni lub zasobów.
  4. Elektroniczne blokady otwierają się, umożliwiając swobodny dostęp.

Warto podkreślić fakt, iż każda próba uzyskania dostępu zostaje zarejestrowana. Dzięki czemu omawiany system kontroli dostępu ma nieporównywalną przewagę nad tradycyjnym zabezpieczeniem w postaci standardowych zamków i kluczy. Co więcej, eliminuje ryzyko nieuprawnionego uzyskania dostępu, ponieważ w odróżnieniu od klasycznych kluczy, nie można na własną rękę duplikować kart identyfikacyjnych, a w razie ich zgubienia, bez trudu można je dezaktywować. Nie ma więc konieczności przeprowadzania kosztownej wymiany zamków, w obawie przed wtargnięciem osób, które bezprawnie weszły w posiadanie kluczy.

Karty dostępu są cenione nie tylko przez sprawujących kontrolę właścicieli obiektów, ale i samych pracowników. Są lekkie i poręczne, nie wymagają zapamiętywania różnorodnych kombinacji haseł czy też noszenia przy sobie całego pęku kluczy.


Z czego składa się system kontroli dostępu?

Podstawą sprawności i efektywności systemu kontroli dostępu jest właściwe dopasowanie określonych składowych i ich konkretnych funkcjonalności, do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Projektowanie i wdrażanie naszych systemów poprzedza szczegółowa analiza, uwzględniająca m.in. wielkość danego obiektu, ilość użytkowników, częstotliwość otwierania bram, drzwi i szlabanów, poziom rygoru bezpieczeństwa, potencjalne zagrożenia itp.

Standardowy system kontroli dostępu składa się z takich elementów jak:

  • Czytniki kart zbliżeniowych lub innych nośników identyfikacji. Standardowo operuje się kartami RFID, kodami kreskowymi, ale także biometrycznymi skanerami linii papilarnych lub twarzy.
  • Karty dostępu, breloki, „pastylki”. Najpopularniejsze plastikowe karty, opatrzone są unikalnym numerem identyfikacyjnym przypisanym konkretnej osobie i specjalnym chipem z zaprogramowanymi danymi dostępowymi.
  • Panel kontrolny służący do konfiguracji ustawień i zarządzania procesami autoryzacji i autentykacji.
  • Elektroniczne zamki, bramki, szlabany, tripody – stanowiące fizyczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się do chronionego pomieszczenia, strefy czy zasobów.
  • Oprogramowanie służące do kompleksowego zarządzania całym systemem kontroli dostępu, umożliwiające nadawanie uprawnień, generowanie raportów, a także integrowanie z systemem monitoringu, czujnikami bezpieczeństwa, centralą przeciwpożarową i in.

Oferowany przez nas system kontroli dostępu ma na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa i nadzoru, ale także usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa przez zoptymalizowanie codziennych działań. W tym celu stosowane są między innymi systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Są to specjalne kamery współgrające z oprogramowaniem do optycznego rozpoznawania znaków, umożliwiające szybkie i bezobsługowe podniesienie szlabanu przed pojazdem posiadającym określone uprawnienia. Powyższy system pozwala nie tylko na sprawniejsze przepuszczanie zaufanych aut, ale również na stworzenie tzw. „czarnej listy” numerów rejestracyjnych, które pod żadnym pozorem nie powinny znajdować się na wyznaczonym terenie.

Zastanawiasz się, w jaki sposób dopasować najefektywniejszy i najbezpieczniejszy system kontroli dostępu? Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą naszej firmy, obejmującą nie tylko projektowanie i wdrażanie zaawansowanych technologicznie systemów bazujących na sprawdzonych urządzeniach renomowanych producentów, ale również profesjonalny i fachowy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Zobacz też

Niektóre osoby mogą uważać, że sprzątanie to prosta czynność, a znalezienie firmy, która świadczy profesjonalne usługi porządkowe nie jest niczym trudnym. Łatwo jest jednak przekonać się o niezgodności z prawdą tego twierdzenia. Na rynku działa obecnie bowiem wiele firm sprzątających, a świadczony przez nie zakres i poziom usług znacznie się od siebie różni. Osoby, którym zależy na najwyższych standardach porządku, muszą więc poświęcić dużo uwagi, aby znaleźć specjalistów, którym można zaufać. Będzie to jednak znacznie łatwiejsze, kiedy dowiemy się, jakimi cechami wyróżnia się profesjonalna firma sprzątająca.

Monitoring wizyjny to rozwiązanie, na które często decydują się firmy chcące zadbać o wysokie standardy bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze konkretnego systemu często nie jest jednak poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że nowoczesne technologie zapewniają nie tylko ochronę obiektu, ale także automatyzację i usprawnienie wielu zadań. By móc podjąć właściwą decyzję, warto więc przyjrzeć się temu, jakie korzyści da firmie nowoczesny system monitoringu wizyjnego.

Juwentus GPS w swojej aplikacji do monitorowania pojazdów zapewnia profesjonalne mapy Google Maps (wer. Profesional) oraz HERE Maps (nowość) jako odpłatną opcję dla użytkowników systemu GPS24. Dzięki tej funkcji w naszym systemie wyróżniamy się na tle innych dając naszym użytkownikom możliwość korzystania z obu map oraz ich przełączania w dowolnym momencie. Każdy z dostawców map, zarówno Google Maps jak i mapy Here, ma swoje mocne strony. Wykorzystując ich połączenie przy planowaniu, daje najlepsze rezultaty oraz możliwość najbardziej efektywnego wyznaczania przejazdów.

Sprawdź również...

KONTROLA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH

Korzystając z naszego monitoringu GPS, zyskają Państwo pewność, że pojazdy służbowe są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i eksploatowane we właściwy sposób. Aplikacja mobilna umożliwi wygenerowanie raportów z przebytych tras, kosztów paliwa oraz stylu jazdy danego kierowcy.

1