Czym jest czad i jakie niesie zagrożenia

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Tlenek węgla, potocznie znany jako czad, może stanowić
poważne zagrożenie dla zdrowia, gdy dostanie się do naszego organizmu. Dane
Państwowej Straży Pożarnej są zatrważające - wynika z nich, że każdego roku na
skutek zatrucia umiera kilkadziesiąt osób. Jak się przed nim ustrzec?


Czad - kiedy może się pojawić?
Czad określany jest “cichym zabójcą”, ponieważ nie da się go wyczuć - jest bezbarwny, bezwonny, nie ma też smaku. Tak naprawdę więc nie wiadomo, kiedy jest już obecny i zaczyna podtruwać. A pojawić się może bardzo łatwo, powstając podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych (paliwa płynne, paliwa stałe, gaz), co jest wywołane brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Czad - dlaczego jest tak groźny?
Tlenek węgla jest śmiertelnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, ponieważ z łatwością łączy się z hemoglobiną. Wykazuje pod tym względem większą zdolność niż tlen. Tworzy karboksyhemoglobinę, której trwałość jest większa niż oksyhemoglobina (połączenie służące do transportu tlenu z płuc do tkanek). Na skutek tego dochodzi do niedotlenienia tkanek. Jeśli trwa to zbyt długo, może skończyć się śmiercią.

Główne źródło zagrożenia to przede wszystkim wadliwe lub niewłaściwie zamontowane urządzenia takie jak piece różnego rodzaju (centralnego ogrzewania, gazowe, opalane węglem, drewnem itp.), kominki, przydomowe kotłownie, kuchenki gazowe, podgrzewacze wody w łazience czy kuchni, kuchenki na butle propan-butan, urządzenia zasilane benzyną. Jak widzimy, zagrożenie może nadejść z wielu stron, najważniejsze więc, by je przewidzieć i się odpowiednio zabezpieczyć.

Alarm tlenku węgla - jak działa?
Rozwiązaniem jest tu specjalny system alarmowy, który ostrzeże nas, gdy wykryje, że ulatnia się tlenek węgla. Alarm można zamontować zarówno w mieszkaniu, jak i w domu posiadającym własną kotłownię, kominek, gazowe ogrzewanie lub piecyk gazowy w łazience. Specjaliści agencji ochrony Juwentus dobiorą odpowiednie czujniki i umieszczą je we właściwych miejscach. W porę ostrzegą przed zbliżającym się niewidzialnym zagrożeniem.

Alarm włącza się automatycznie, jak tylko w pomieszczeniu zostanie przekroczone dopuszczalne stężenie tlenku węgla. Czujnik błyskawicznie wysyła sygnał do Centrum Monitorowania Juwentus. Jeśli sytuacja jest kryzysowa, na miejsce zostaje wysłana jednostka interwencyjna, powiadamiane są też służby ratunkowe.

Nie ulega wątpliwości, że czad bywa śmiertelnie groźny, więc zawsze powinniśmy wykryć go odpowiednio wcześniej. System alarmowy tlenku węgla Juwentus zapewni nam pełne bezpieczeństwo!

Zobacz też

Włamania, napady czy też wypadki takie jak pożar i zalanie stanowią poważne zagrożenie zarówno dla naszego mienia, jak i dla bezpieczeństwa domowników. Profesjonalna ochrona domu jednorodzinnego pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka wystąpienia wymienionych zdarzeń oraz na podjęcie natychmiastowych działań ratunkowych. Na jaki zakres ochrony domu warto się więc zdecydować i jak wybrać właściwą firmę ochroniarską?

W wyniku zatrucia czadem co roku umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Aby chronić się przed tym zagrożeniem, należy przede wszystkim regularnie sprawdzać sprawność urządzeń grzewczych i kominów. Niezwykle istotną czynnością, która pozwala zapobiec rozwojowi niebezpiecznych sytuacji, jest również montaż czujnika czadu. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego sprzęt ten jest aż tak ważny i czym powinniśmy kierować się przy jego wyborze.

Możemy z radością ogłosić, że firma Juwentus po raz kolejny otrzymała nagrodą Lauru Konsumenta oraz Konsumenckiego Lidera Jakości. Wyróżnienia te świadczą o docenieniu naszych usług zarówno przez Klientów, jak i przez ekspertów. Bardzo dziękujemy za Państwa zaufanie!

Sprawdź również...

KONTROLA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH

Korzystając z naszego monitoringu GPS, zyskają Państwo pewność, że pojazdy służbowe są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i eksploatowane we właściwy sposób. Aplikacja mobilna umożliwi wygenerowanie raportów z przebytych tras, kosztów paliwa oraz stylu jazdy danego kierowcy.

1