Złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Kradzieże są jednym z najpowszechniejszych przestępstw w Polsce, z którymi wiele osób spotyka się osobiście lub zna kogoś, kto padł ich ofiarą. Choć zabezpieczenia w domach i mieszkaniach stają się coraz bardziej zaawansowane, to złodzieje ciągle szukają nowych sposobów, aby obejść te systemy. Często ich działania są bardzo dobrze zaplanowane, a jednym z etapów przygotowań jest oznaczanie miejsc, które mają zostać obrabowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak złodzieje oznaczają domy oraz mieszkania, jakie metody stosują oraz jak skutecznie się przed nimi zabezpieczyć, przeczytaj nasz artykuł.

Statystyki dotyczące kradzieży



W 2023 roku w Polsce odnotowano 62,6 tys. kradzieży z włamaniem, z czego 15,2 tys. przypadków dotyczyło obiektów mieszkalnych, co stanowiło niemal 25% wszystkich włamań. W 2024 roku przestępczość kryminalna w Polsce zmniejszyła się z 483 tys. do 439 tys. przypadków, a liczba kradzieży spadła o 27 tys. w porównaniu do poprzedniego roku. Ten spadek może częściowo wynikać z podwyższenia w 2023 roku progu, od którego kradzież jest uznawana za przestępstwo, z 500 zł do 800 zł, w odpowiedzi na rosnącą
inflację, by nie angażować zbyt wielu sił mundurowych w tzw. kradzieże sklepowe. Mimo tego spadku kradzieże wciąż pozostają częstym zjawiskiem, a włamywacze nieustannie doskonalą swoje techniki, opracowując coraz to nowe metody, które pozwalają im skutecznie obchodzić zabezpieczenia i wkraczać do naszych domów.


Jak złodzieje wybierają swoje cele?



Zanim dojdzie do włamania, złodzieje skrupulatnie wybierają swoje cele. To nie są przypadkowe działania, a przemyślana strategia. Zanim podejmą decyzję o przestępstwie, przez kilka dni lub nawet tygodni obserwują okolicę, analizując różne aspekty, takie jak poziom zabezpieczeń, obecność osób w mieszkaniu czy wartość przedmiotów, które mogą ukraść. Złodzieje często działają w grupach lub parach, gdzie jedna osoba przeprowadza rozpoznanie, a druga przekazuje informacje o oznaczeniach i
sposobie dostania się do środka.


Jeśli zauważysz jakieś niepokojące sygnały w okolicy swojego domu czy mieszkania, bądź czujny. Warto zwrócić uwagę na drobne szczegóły, które mogą wskazywać na to, że Twoje mienie jest na celowniku.


Jak złodzieje oznaczają domy? Najczęstsze metody używane przez przestępców



Złodzieje stosują różne metody oznaczania domów, które chcą okraść. Jedną z najczęstszych jest pozostawianie taśmy klejącej na drzwiach lub oknach. Taka taśma ma pomóc im sprawdzić, czy drzwi zostały zamknięte po ich sprawdzeniu, czy mogą bezpiecznie przeprowadzić włamanie. Kolor taśmy może mieć różne znaczenie, a jej obecność jest zawsze sygnałem, że dom jest na celowniku.

Inną metodą jest umieszczanie na domu czy w jego pobliżu symboli i znaków rozpoznawalnych tylko przez złodziei. Może to być narysowane koło oznaczające łatwy dostęp do domu lub grecka litera alfa informująca, że w posiadłości zainstalowany jest alarm.

Złodzieje pozostawiają także różne przedmioty w ogrodzie, przy ogrodzeniu czy w pobliżu domu. Butelki, puszki czy worki na śmieci mogą być znakiem, że dany dom jest pusty lub nie ma w nim nic cennego, ale jeśli zauważysz takie przedmioty w pobliżu swojej posesji, zalecamy wzmożoną czujność.

Jak złodzieje oznaczają mieszkania? Specjalne znaki graficzne na drzwiach i wycieraczkach



Podobnie jak w przypadku domów, złodzieje oznaczają również mieszkania. Oprócz taśmy klejącej omawianej w kontekście domów, stosują także inne mniej oczywiste metody, które mogą umknąć naszej uwadze.

Jednym z popularniejszych sposobów jest rozsypanie proszku na progu mieszkania. Ta metoda działa podobnie jak monety na wycieraczce – jeśli proszek nie zostanie usunięty przez dłuższy czas, może to oznaczać, że mieszkanie jest puste.

Kolejną metodą, którą często stosują złodzieje, jest zostawienie ulotki w skrzynce pocztowej. Złodzieje mogą podszywać się pod roznosicieli ulotek, by dostać się do budynku i mechanicznie uszkodzić domofon. Dzieje się tak, ponieważ otwarty domofon ułatwia im późniejsze wejście do mieszkania. Ulotki zalegające w skrzynce pocztowej są więc wyraźnym sygnałem, że nikt nie korzysta z mieszkania, a tym samym może być ono łatwym celem dla przestępców.

Złodzieje nie ograniczają się jednak tylko do metod pozostawiania przedmiotów przy drzwiach czy w skrzynkach. Obce osoby i samochody krążące w okolicy to również znak, że ktoś obserwuje naszą nieruchomość. Złodzieje rzadko działają spontanicznie. Często przez kilka dni bacznie obserwują teren, zwracając uwagę na ruch w okolicy, nawyki sąsiadów czy obecność pojazdów. Taka faza rozpoznania jest szczególnie ważna, bo daje im czas na wybór odpowiedniego momentu do włamania.

Znaki złodziei – jak je rozpoznać? System oznaczeń i symbole



Złodzieje często używają specyficznych symboli, które są dla nich jasnym sygnałem, a dla nas mogą być ostrzeżeniem. Oto najczęściej spotykane znaki złodziei i ich znaczenie:

  • Rysunek w kształcie diamentu – oznacza, że budynek jest niezamieszkany lub łatwy do okradzenia.

  • Trójkąt – wskazuje, że w mieszkaniu mieszka samotna kobieta.

  • Krzyż – informuje o planowanym włamaniu do danego obiektu.

  • Zygzak na ogrodzeniu – sygnalizuje obecność psa.

  • Grecka litera alfa (α) – oznacza, że w domu znajduje się system alarmowy.

  • Przekreślone koło – wskazuje, że mieszkaniu nie ma nic wartościowego.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem? Wybierz systemy od Juwentus



Znasz już znaki złodziei oraz wiesz, jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy, aby wybrać swoje cele. Teraz nadszedł czas, by zastanowić się, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Przede wszystkim warto zainwestować w systemy alarmowe pozwalające na natychmiastową reakcję w przypadku zagrożenia. Alarmy są dostosowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając pełne bezpieczeństwo przez całą dobę. Dzięki powiadomieniom na telefon oraz połączeniu z Centrum
Monitorowania Juwentus otrzymasz informacje o zagrożeniu, co pozwoli na błyskawiczną reakcję.


Kolejnym ważnym elementem ochrony jest monitoring wizyjny. Kamery Juwentus pozwalają na stałe monitorowanie otoczenia wokół Twojego domu, zapewniając wysoką jakość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Taki system działa prewencyjnie, odstraszając potencjalnych intruzów oraz umożliwiając szybsze wykrycie zagrożenia.

Oprócz systemów alarmowych i monitoringu warto zadbać także o solidne zamki i drzwi antywłamaniowe, sąsiedzką czujność, ukrywanie wartościowych przedmiotów oraz zwracanie uwagi na oznaki w okolicy. Nie ryzykuj! Zabezpiecz swój dom i mieszkanie przed włamaniem. Zaufaj Juwentus i ciesz się pełnym spokojem, wiedząc, że Twoje mienie jest profesjonalnie chronione.



Zobacz też

Weekendowe wyjazdy, dłuższe delegacje, kilkugodzinna nieobecność w ciągu dnia – to sytuacje, które mogą zwrócić uwagę osób szukających okazji do włamania. Złodzieje potrafią przez dłuższy czas obserwować posesję, analizować codzienne nawyki domowników, aby odnaleźć moment, w którym nieruchomość pozostaje bez nadzoru. Wbrew powszechnym przekonaniom, zamki o podwyższonej odporności na sforsowanie czy solidne drzwi wejściowe nie stanowią wystarczającej przeszkody dla wprawionych przestępców.

Laur Konsumenta to wyróżnienie, które od lat cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród polskich konsumentów oraz przedsiębiorców. Jego przyznanie świadczy o zaufaniu i sympatii klientów, doceniających jakość, innowacyjność oraz podejście nagrodzonej marki. Konkurs ten to swego rodzaju wyraz uznania, ale również zbiorowa rekomendacja ze strony osób, które wskazują produkty i usługi, spełniające ich oczekiwania. Firma Juwentus 4 grudnia 2024 roku otrzymała godło Top Marka w ogólnopolskim konkursie Laur Konsumenta 2025 w kategorii najwyższa jakość produktów i usług. To osiągnięcie nie tylko motywuje do dalszej pracy, ale również utwierdza w przekonaniu, że wybrany kierunek działań jest właściwy.

Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń: w okresie okołoświątecznym znacznie wzrasta liczba włamań i kradzieży. Złodzieje wykorzystują nasze zabieganie i częste wyjazdy, mają też świadomość, że w tym czasie kupujemy sporo nowych produktów, często bardzo wartościowych. O pladze włamań z ubieraniem choinki w tle wiedzieli i kinowi twórcy, pisząc scenariusz bożonarodzeniowego klasyka, filmu Kevin sam w domu. Ta znana chyba wszystkim historia nie tylko wzrusza i bawi, ale też przypomina, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swojej posesji przed nieproszonymi gośćmi. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto pomyśleć o ochronie domu oraz firmy, zanim wpadniesz w wir świątecznych przygotowań!

Sprawdź również...

Ochrona zakładów przemysłowych - kontrola ruchu osobowego - Ochrona Juwentus

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonujemy odpowiedni zespół agentów ochrony, który zapewni bezpieczeństwo w Państwa firmie. Nasze działania skoordynujemy z Państwa potrzebami i wymogami Państwa branży.

1