Jak możesz ochronić się przed kradzieżą paliwa?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię

Znikające paliwo w samochodzie firmowym? Zobacz, jak możesz ochronić się przed kradzieżą

W dzisiejszych czasach, wiele firm ma w swoim posiadaniu flotę samochodów, które wykorzystywane są do przewozu towarów, transportu pracowników czy do innych celów biznesowych. Kontrola zużycia paliwa i wszelkich innych kosztów związanych z eksploatacją pojazdów jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rentowność przedsiębiorstwa. Niestety, w wielu przypadkach dochodzi do kradzieży paliwa z baku samochodów firmowych. Co więcej, w niektórych sytuacjach sami kierowcy, przez nieodpowiedzialne zachowania czy niewłaściwe użytkowanie pojazdów, przyczyniają się do zwiększonego zużycia oleju napędowego czy benzyny, co prowadzi do wzrostu kosztów. Czy zdalna kontrola paliwa w firmie jest możliwa? Jakie innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania flotą są naprawdę skuteczne? Jak powinien wyglądać profesjonalny monitoring zużycia paliwa?

Kontrola paliwa w samochodzie firmowym – dlaczego jest tak ważna?

Piętrzące się faktury ze stacji benzynowych to codzienność każdego przedsiębiorstwa, a już zwłaszcza firm transportowych, gdzie kwoty za paliwo to jedne z najwyższych kosztów utrzymania działalności. Nic więc dziwnego, iż dbając o rozwój swego biznesu, powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na kontroli zużycia paliwa, zwrócić uwagę na sensowność ponoszonych wydatków i doszukiwać się możliwości ich optymalizacji. Zwłaszcza że złodziei paliwa nie brakuje, a zdarzają się sytuacje, iż są nimi nawet pracownicy. Jak więc powinna wyglądać efektywna kontrola paliwa w baku?

Kontrola poziomu paliwa – jak utrudnić jego kradzież?

Większość firm, a także właścicieli prywatnych pojazdów, w celu ochrony przed kradzieżą stosuje zabezpieczenia mechaniczne, takie jak zamki na baku, specjalne korki paliwowe, blokady wlewu, przepływomierze i sitka antykradzieżowe, które utrudniają dostęp do paliwa. Niemniej jednak wszystkie powyższe zabezpieczenia są stosunkowo łatwe do sforsowania. Zwłaszcza jeśli jesteśmy zmuszeni pozostawić pojazd w niestrzeżonym miejscu, gdzie niezauważony przez nikogo złodziej, bez większego trudu opróżni bak i zniknie bez śladu. Dlatego warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem, jakim są systemy alarmowe, które informują o próbie kradzieży paliwa lub innych działań niepożądanych.

Nie tylko paliwo – kompleksowe zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą

Oferowane przez nas zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą to nowoczesne rozwiązania szyte na miarę potrzeb każdego klienta. W ramach ochrony przed włamaniem proponujemy montaż mikroprocesorowych czujników, rejestrujących nawet najdrobniejszą zmianę położenia pojazdu. Dzięki temu każda próba odholowania auta z użyciem lawety, czy chociażby jego uniesienie w celu kradzieży kół, zostają natychmiast zarejestrowane. Sygnał alarmowy trafia do właściciela i Centrum Monitoringu, które następnie powiadamia odpowiednie służby interwencyjne.

Warto pomyśleć również o kompleksowym zabezpieczeniu pojazdu, z wykorzystaniem m.in. immobilisera, który automatycznie identyfikuje osobę uprawnioną do kierowania pojazdem. Identyfikacja opiera się o stykowy system pastylek Dallas, bezdotykowy system kart RFID lub karty kierowców w tachografach. W chwili, gdy osoba niepowołana spróbuje uruchomić pojazd, immobiliser natychmiast odcina zapłon i rozrusznik, a informacja o zaistniałej sytuacji zostaje wysłana do właściciela i centrali.
Kontrola zużycia paliwa w firmie – jak powstrzymać wewnętrzną kradzież?

Kradzież benzyny to nie tylko jej spuszczenie z baku, ale także niewłaściwe eksploatowanie pojazdu służbowego. Zatrudnieni kierowcy są zobowiązani do prawidłowego użytkowania samochodów wyłącznie w celach służbowych i chociaż każdy przedsiębiorca chciałby wierzyć w uczciwość swoich pracowników, to jednak zawsze warto mieć na wszystko niezbite dowody. Jak je uzyskać? Z pomocą przychodzi dostosowany do konkretnych potrzeb system kontroli paliwa GPS i kompleksowy monitoring floty pojazdów oferujący m.in.
  • Moduł jazdy służbowej i prywatnej. Umieszczony w kabinie przełącznik trybu jazdy, a także opcja zmiany powyższego trybu dostępna w aplikacji mobilnej to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia rozliczanie kosztów. To korzyść dla obu stron, gdyż pracodawca ma gwarancję, iż płaci jedynie za paliwo, które zostało zużyte w związku z realizacją służbowych zadań. Natomiast pracownik, który potrzebuje wykorzystać pojazd w celach prywatnych, ma świadomość, iż musi sam opłacić dany przejazd, ale za to ma pewność anonimowości danych.
  • Ranking stylu jazdy. Każdy doświadczony kierowca wie, jak kluczowe jest właściwe eksploatowanie pojazdu. Przekraczanie dozwolonej prędkości, nagłe przyspieszanie, gwałtowne hamowanie itp. precedensy nie tylko stwarzają realne zagrożenie dla użytkowników ruchu drogowego, ale także wpływają bezpośrednio na większe zużycie paliwa i stan techniczny pojazdu, co jak wiadomo może generować dodatkowe koszty.
  • System antynapadowy to przede wszystkim zamontowany w dyskretnym miejscu przycisk pomocy, który pozwala kierowcy w sposób niezauważalny dla przestępny wezwać niezbędne wsparcie.


Optymalizacja kosztów – jak wygląda monitoring zużycia paliwa?


Monitoring paliwa w firmie to nie tylko sprawdzanie jego poziomu w baku, ale również kontrolowanie zużycia przez pracowników. Oferowany przez nas system GPS dostarcza szczegółowych informacji na temat miejsca i ilości tankowanego paliwa, jego zużycia na trasie czy też ewentualnych ubytków w trakcie przejazdu lub postoju, Dzięki temu, menedżerowie firmy mogą na bieżąco monitorować zużycie paliwa, porównując je z fakturami i założonymi normami. W przypadku nieprawidłowości możliwe jest podjęcie odpowiednich działań w celu zmniejszenia kosztów związanych z paliwem.

Zobacz też

Niektóre osoby mogą uważać, że sprzątanie to prosta czynność, a znalezienie firmy, która świadczy profesjonalne usługi porządkowe nie jest niczym trudnym. Łatwo jest jednak przekonać się o niezgodności z prawdą tego twierdzenia. Na rynku działa obecnie bowiem wiele firm sprzątających, a świadczony przez nie zakres i poziom usług znacznie się od siebie różni. Osoby, którym zależy na najwyższych standardach porządku, muszą więc poświęcić dużo uwagi, aby znaleźć specjalistów, którym można zaufać. Będzie to jednak znacznie łatwiejsze, kiedy dowiemy się, jakimi cechami wyróżnia się profesjonalna firma sprzątająca.

Monitoring wizyjny to rozwiązanie, na które często decydują się firmy chcące zadbać o wysokie standardy bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze konkretnego systemu często nie jest jednak poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że nowoczesne technologie zapewniają nie tylko ochronę obiektu, ale także automatyzację i usprawnienie wielu zadań. By móc podjąć właściwą decyzję, warto więc przyjrzeć się temu, jakie korzyści da firmie nowoczesny system monitoringu wizyjnego.

Juwentus GPS w swojej aplikacji do monitorowania pojazdów zapewnia profesjonalne mapy Google Maps (wer. Profesional) oraz HERE Maps (nowość) jako odpłatną opcję dla użytkowników systemu GPS24. Dzięki tej funkcji w naszym systemie wyróżniamy się na tle innych dając naszym użytkownikom możliwość korzystania z obu map oraz ich przełączania w dowolnym momencie. Każdy z dostawców map, zarówno Google Maps jak i mapy Here, ma swoje mocne strony. Wykorzystując ich połączenie przy planowaniu, daje najlepsze rezultaty oraz możliwość najbardziej efektywnego wyznaczania przejazdów.

Sprawdź również...

PROFESJONALNE WSPARCIE OPERATORA DYŻURNEGO

Możemy zintegrować Twój system alarmowy z całodobowym Centrum Monitorowania Juwentus. To podwójne zabezpieczenie zagwarantuje Ci naszą profesjonalną i błyskawiczną reakcję w każdej sytuacji zagrażającej Tobie, Twoim bliskim lub Twojemu mieniu.

1