Co to jest monitoring wizyjny? Jak działa?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię

Monitoring wizyjny CCTV

Z definicji monitoring CCTV służy do nadzoru osób i mienia z użyciem klasycznych kamer przemysłowych. Wykorzystywany jest głównie do wykrywania zagrożenia, zapobiegania kradzieży mienia oraz zapewnienia porządku w większych skupiskach ludzi.

Klasyczne kamery CCTV to modele przemysłowe, które jednak nie są jednorodną grupą produktów. Łączy je to, że są zdolne do nieprzerwanej pracy, na bieżąco rejestrują zdarzenia oraz umożliwiają ich nagrywanie. Niemniej jednak w kategorii tej znajdują się zarówno modele statyczne, jak i obrotowe, a także ruchome w pionie i poziomie. O wyborze odpowiednich rozwiązań decyduje specyfika obiektu oraz konkretne potrzeby. Zapewniamy wsparcie w zakresie wyboru odpowiednich kamer CCTV oraz rozplanowania całego systemu zabezpieczeń. Podpowiadamy, ile kamer warto zainstalować oraz w jakich lokalizacjach powinny się one znaleźć.

Monitoring CCTV montujemy w różnorodnych miejscach. Powszechnie występuje on w fabrykach oraz innych zakładach pracy, w szpitalach, szkołach, urzędach, galeriach handlowych czy w przestrzeni publicznej.

Jak działa monitoring wizyjny?

Oferowana przez nas usługa monitoringu wizyjnego uzależniona jest od konkretnych rozwiązań wybranych przez Klienta. Omówieniem różnic zajmiemy się w dalszej części artykułu. Natomiast podstawowe etapy montażu monitoringu przedstawiają się następująco:

1. Zapoznajemy się z obiektem i potrzebami Klienta.
2. Przedstawiamy naszą propozycję.
3. Po akceptacji Klienta montujemy kamery.
4. Wdrażamy ewentualne usługi dodatkowe.

Przyjęło się, że mianem monitoringu wizyjnego określa się nadzór z użyciem kamer przemysłowych CCTV. W rzeczywistości technologia idzie do przodu, a w konsekwencji pojawiają się również alternatywne możliwości. Nasza oferta to również kamery:

IP - połączenie kamery z komputerem. Urządzenia te umożliwiają monitorowanie większego obszaru niż klasyczne kamery przemysłowe. Rejestrują i przesyłają obraz w czasie rzeczywistym, a także pozwalają na dwukierunkową transmisję dźwięku.
Termowizyjne - wykorzystują podczerwień, dzięki czemu zapewniają dobrą widoczność także w ciemności oraz podczas występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, w postaci deszczu, śniegu, czy silnego wiatru.
Bezprzewodowe - wyjątkowo proste w montażu. Klient może na bieżąco obserwować obraz z kamer w aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

Jak wspomnieliśmy, kształt usługi monitoringu jest zależny od wybranych rozwiązań. Kamery IP umożliwiają wydanie komendy odstraszającej intruzów, a modele termowizyjne skuteczny nadzór obszarów zewnętrznych również po zmroku. Nadzorem nad monitoringiem klient może się zająć na własną rękę. Polecamy jednak pozostawienie tego w rękach naszego Centrum Monitorowania. Zespół specjalistów działa przez 24 godziny na dobę. W razie interwencji wzywa grupę interwencyjną, która udaje się na miejsce.

Interesującym wsparciem dla pracy systemu monitoringu wizyjnego jest także funkcja analizy obrazu IP, dostępna w niektórych kamerach tego typu. Urządzenia te są wyposażone w sztuczną inteligencję, która w czasie rzeczywistym analizuje rejestrowany obraz. W razie wykrycia zagrożenia samoistnie uruchamia alarm. Przykładowo, system jest w stanie odróżnić człowieka od zwierzęcia, po identyfikacji obiektu przedostającego się na teren posesji.

Usługi dodatkowe do monitoringu wizyjnego

Poza standardowym systemem wizyjnym zapewniamy wsparcie Twojej firmy również w wielu innych obszarach. Sam monitoring wizyjny możemy wykorzystać nie tylko w celu gwarancji bezpieczeństwa czy nadzoru, ale również na przykład w marketingu. Wspomniana analiza obrazu IP pozwala między innymi szacować liczbę klientów, którzy wykazują reakcję na dane materiały reklamowe, a także obliczać czas przebywania osób w we wskazanych strefach. 

Natomiast jeśli zależy Ci na jeszcze wyższym poziomie bezpieczeństwa, uzupełnij monitoring wizyjny poprzez następujące rozwiązania:

● ochrona fizyczna, w postaci wykwalifikowanych i doświadczonych ochroniarzy;
● system alarmowy z czujnikami ruchu i innymi;
● monitoring GPS pojazdów dla ochrony floty.

Monitoring wizyjny a RODO

Rozporządzenie unijne w skrócie określane jako RODO znacznie zaostrzyło prawo w zakresie ochrony danych osobowych. Odnosi się ono również do monitoringu wizyjnego. W przypadku obiektów publicznych nadal istnieje możliwość monitorowania, jednak konieczne jest wyraźne poinformowanie o tym wszystkich, którzy mogą pojawić się na nagraniu. Ponadto poza niektórymi wyjątkami upublicznianie nagrań bez zgody nie jest dopuszczalne.

Również w przypadku pracodawców instalacja kamer jest dopuszczalna. Niemniej konieczne jest:

● poinformowanie pracowników o monitoringu wizyjnym na co najmniej 2 tygodnie przed jego uruchomieniem,
● informowanie o wszelkich zmianach dotyczących monitoringu, zwłaszcza tych powodujących jego rozszerzenie,
● wyraźne oznaczenie pomieszczeń i obszarów objętych monitoringiem.

Dla skutecznej ochrony mienia oraz bezpieczeństwa pracowników, a także kontroli produkcji, monitoring wizyjny jest dzisiaj niezbędny. Decydując się na realizację usługi przez Juwentus, wybierasz sprawdzony sprzęt oraz system skonfigurowany przez fachowców z wieloletnim doświadczeniem.

Zobacz też

Miło nam poinformować, że marka Juwentus otrzymała nagrodę „Laur Klienta 2022” w kategorii „Ochrona osób i mienia”. Jest to kolejne wielkie wyróżnienie dla całej firmy za wiele lat rozwoju, dopracowywania swoich usług oraz gwarantowania bezpieczeństwa klientom. Juwentus działa dla Państwa od 1991 roku i obecnie jest jedną z największych oraz najbardziej rozpoznawalnych marek w szeroko pojętej branży ochroniarskiej.

Monitoring GPS stał się ostatnio bardzo popularny. Coraz więcej firm spedycyjnych i nie tylko dostrzega jego liczne zalety. Czasami jest to chęć sprawdzenia uczciwości swoich pracowników, innym razem próba zmniejszenia kosztów, a jeszcze w innych przypadkach zapobieganie kradzieży pojazdów. Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem tej nowoczesnej technologii do swojej firmy, ale masz wątpliwości czy warto w nią zainwestować, poniżej przedstawimy kilka argumentów, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Sprawdź również...

KONTROLA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH

Korzystając z naszego monitoringu GPS, zyskają Państwo pewność, że pojazdy służbowe są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i eksploatowane we właściwy sposób. Aplikacja mobilna umożliwi wygenerowanie raportów z przebytych tras, kosztów paliwa oraz stylu jazdy danego kierowcy.

1