System e-TOLL. Co warto wiedzieć?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) dla pojazdów ciężkich i lekkich. System e-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem, opartym na technologii satelitarnego określania położenia. Docelowo zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

System e-TOLL będzie dotyczył przewoźników poruszających się:
- pojazdem lub zespołem pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony
- autobusem niezależnie od dopuszczalnej macy całkowitej z liczbą miejsc powyżej 9

Urządzenia e-TOLL

Aby skorzystać z systemu należy zarejestrować się w IKK na stronie etoll.gov.pl oraz wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca może wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane między innymi przez Juwetus.

Urządzenia OBU (On-Board Unit) to urządzenia klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL za pośrednictwem transmisji danych. Są to urządzenia przenośne np. pod zapalniczkę.

ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) to system zainstalowany w pojeździe na stałe, który gromadzi i przekazuje dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL. Korzystając z tego typu systemów możesz zyskać dodatkowe możliwości jakie daje usługa na monitoring GPS Juwentus.

Ulga podatkowa e-TOLL

Bardzo istotna dla przewoźników jest informacja o uldze podatkowej na zakup urządzeń OBU / ZSL. Od dochodu można odliczyć poniesione w 2021 roku koszty nabycia urządzeń (zakup lub leasing) oraz ich utrzymania (np. koszty abonamentu). Maksymalna ulga to 500 zł netto na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. zapłacił elektronicznie za dokonany przejazd.<p></p>

Zobacz też

Czas wakacji to także okres wzmożonych włamań i kradzieży. Wyjeżdżając z domu, trzeba więc dobrze zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć swoje mienie. Sposobów jest przynajmniej kilka. Warto z nich skorzystać tak, aby skutecznie ochronić dom przed włamywaczami.

Urlop jest tuż za rogiem i z niecierpliwością czekasz na relaksujący i spokojny czas. Piękna pogoda, długie dni, a Ty w końcu możesz wyjechać na wakacje, żeby naładować baterie. Statystyki pokazują jednak, że w okresie letnim liczba włamań zdecydowanie wzrasta. Złodzieje często mają oko na domy i włamują się do tych, które wydają się niezamieszkane. Dlatego dobrze jest zawczasu upewnić się, że dom jest zabezpieczony przed włamywaczami.

Sprawdź również...

Ochrona zakładów przemysłowych - kontrola ruchu osobowego - Ochrona Juwentus

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonujemy odpowiedni zespół agentów ochrony, który zapewni bezpieczeństwo w Państwa firmie. Nasze działania skoordynujemy z Państwa potrzebami i wymogami Państwa branży.

1