System e-TOLL. Co warto wiedzieć?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) dla pojazdów ciężkich i lekkich. System e-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem, opartym na technologii satelitarnego określania położenia. Docelowo zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

System e-TOLL będzie dotyczył przewoźników poruszających się:
- pojazdem lub zespołem pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony
- autobusem niezależnie od dopuszczalnej macy całkowitej z liczbą miejsc powyżej 9

Urządzenia e-TOLL

Aby skorzystać z systemu należy zarejestrować się w IKK na stronie etoll.gov.pl oraz wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca może wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane między innymi przez Juwetus.

Urządzenia OBU (On-Board Unit) to urządzenia klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL za pośrednictwem transmisji danych. Są to urządzenia przenośne np. pod zapalniczkę.

ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) to system zainstalowany w pojeździe na stałe, który gromadzi i przekazuje dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL. Korzystając z tego typu systemów możesz zyskać dodatkowe możliwości jakie daje usługa na monitoring GPS Juwentus.

Ulga podatkowa e-TOLL

Bardzo istotna dla przewoźników jest informacja o uldze podatkowej na zakup urządzeń OBU / ZSL. Od dochodu można odliczyć poniesione w 2021 roku koszty nabycia urządzeń (zakup lub leasing) oraz ich utrzymania (np. koszty abonamentu). Maksymalna ulga to 500 zł netto na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. zapłacił elektronicznie za dokonany przejazd.<p></p>

Zobacz też

Na własnym terenie powinniśmy czuć się w pełni bezpiecznie, bez obaw, że nasz spokój zostanie zakłócony. Czasem się jednak zdarza, że ktoś bez pozwolenia przekroczył granicę naszej prywatnej posesji. Jakie ma to konsekwencje?

Sprawdź również...

PROFESJONALNE WSPARCIE OPERATORA DYŻURNEGO

Możemy zintegrować Twój system alarmowy z całodobowym Centrum Monitorowania Juwentus. To podwójne zabezpieczenie zagwarantuje Ci naszą profesjonalną i błyskawiczną reakcję w każdej sytuacji zagrażającej Tobie, Twoim bliskim lub Twojemu mieniu.

1