System e-TOLL. Co warto wiedzieć?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) dla pojazdów ciężkich i lekkich. System e-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem, opartym na technologii satelitarnego określania położenia. Docelowo zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony 30 września 2021 r.

System e-TOLL będzie dotyczył przewoźników poruszających się:
- pojazdem lub zespołem pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony
- autobusem niezależnie od dopuszczalnej macy całkowitej z liczbą miejsc powyżej 9

Urządzenia e-TOLL

Aby skorzystać z systemu należy zarejestrować się w IKK na stronie etoll.gov.pl oraz wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca może wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane między innymi przez Juwetus.

Urządzenia OBU (On-Board Unit) to urządzenia klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL za pośrednictwem transmisji danych. Są to urządzenia przenośne np. pod zapalniczkę.

ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) to system zainstalowany w pojeździe na stałe, który gromadzi i przekazuje dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL. Korzystając z tego typu systemów możesz zyskać dodatkowe możliwości jakie daje usługa na monitoring GPS Juwentus.

Ulga podatkowa e-TOLL

Bardzo istotna dla przewoźników jest informacja o uldze podatkowej na zakup urządzeń OBU / ZSL. Od dochodu można odliczyć poniesione w 2021 roku koszty nabycia urządzeń (zakup lub leasing) oraz ich utrzymania (np. koszty abonamentu). Maksymalna ulga to 500 zł netto na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. zapłacił elektronicznie za dokonany przejazd.<p></p>

Zobacz też

Miło nam poinformować, że marka Juwentus otrzymała nagrodę „Laur Klienta 2022” w kategorii „Ochrona osób i mienia”. Jest to kolejne wielkie wyróżnienie dla całej firmy za wiele lat rozwoju, dopracowywania swoich usług oraz gwarantowania bezpieczeństwa klientom. Juwentus działa dla Państwa od 1991 roku i obecnie jest jedną z największych oraz najbardziej rozpoznawalnych marek w szeroko pojętej branży ochroniarskiej.

Monitoring GPS stał się ostatnio bardzo popularny. Coraz więcej firm spedycyjnych i nie tylko dostrzega jego liczne zalety. Czasami jest to chęć sprawdzenia uczciwości swoich pracowników, innym razem próba zmniejszenia kosztów, a jeszcze w innych przypadkach zapobieganie kradzieży pojazdów. Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem tej nowoczesnej technologii do swojej firmy, ale masz wątpliwości czy warto w nią zainwestować, poniżej przedstawimy kilka argumentów, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Sprawdź również...

Ochrona zakładów przemysłowych - kontrola ruchu osobowego - Ochrona Juwentus

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonujemy odpowiedni zespół agentów ochrony, który zapewni bezpieczeństwo w Państwa firmie. Nasze działania skoordynujemy z Państwa potrzebami i wymogami Państwa branży.

1