Co grozi za wtargnięcie na cudzy obiekt?

Zamów E-Fakturę wspieraj ekologię
Na własnym terenie powinniśmy czuć się w pełni bezpiecznie, bez obaw, że nasz spokój zostanie zakłócony. Czasem się jednak zdarza, że ktoś bez pozwolenia przekroczył granicę naszej prywatnej posesji. Jakie ma to konsekwencje? Co grozi za wtargnięcie na cudzy obiekt?

Spokojnie i bezpiecznie - tak się powinniśmy czuć we własnym domu. Mir domowy, czy spokój zamieszkiwania to dobra chronione Konstytucją, rzecz oczywista, o jakiej niestety niektórzy zdają się zapominać. Można oczywiście się zagalopować i niechcący wtargnąć na cudzy obiekt, zwłaszcza jeśli nie jest ogrodzony lub należycie oznaczony tablicami informacyjnymi. W większości przypadków jednak główną motywacją osoby, która nieproszona przekracza próg naszego domu, firmy czy innego obiektu, jest chęć dokonania kradzieży. 

Co za to grozi?

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że za naruszenie miru domowego grozi surowa kara. Określa ją artykuł 193 Kodeksu Karnego, który mówi, że osoba dokonująca czynu wtargnięcia do “cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Wtargnięcie na cudzy teren - jak określają je przepisy prawa?

Przepisy prawa nie pozostawiają wątpliwości, że wtargnięcie na cudzy teren może odbywać się siłowo lub bez jej użycia - wystarczy, że zachodzi wbrew woli osoby uprawnionej do przebywania w domu, na przykład wejście przez ogrodzenie, mimo że gospodarz nie życzy sobie nieproszonych gości. Do metody siłowej zaś zalicza się takie działania jak wyważenie drzwi, wejście przez zamknięte okno, odepchnięcie właściciela itp. 

Jak ograniczyć ryzyko włamania?

Włamanie może zdarzyć się każdemu, dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć, by ograniczyć to ryzyko. Najlepiej sprawdza się profesjonalny monitoring domu, dzięki któremu szybko, o każdej porze dnia i nocy sprawdzimy, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu. Będziemy też mieli dostęp do archiwum nagrań co będzie pomocne jako ewentualny materiał dowodowy. Doskonałym rozwiązaniem jest też montaż alarmu domowego, żeby mieć pewność, że w razie włamania błyskawicznie zostaniemy o tym powiadomieni. Idealnie jak jest podłączony do Centrum Monitorowania Juwentus, co zapewni szybką reakcję agencji ochrony.

Odpowiednio dopasowany system alarmowy i monitoring domu zapewnią bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym domu i jego okolicy. Żeby jednak wszystko działało bez zarzutu, powierzmy to zadanie profesjonalnej agencji ochrony Juwentus. Ważne jest bowiem to, aby system był dobrany i skonfigurowany tak, aby uwzględniał swoim zasięgiem wszystkie newralgiczne miejsca w Twoim domu i na terenie posesji.

Zobacz też

Czas wakacji to także okres wzmożonych włamań i kradzieży. Wyjeżdżając z domu, trzeba więc dobrze zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć swoje mienie. Sposobów jest przynajmniej kilka. Warto z nich skorzystać tak, aby skutecznie ochronić dom przed włamywaczami.

Urlop jest tuż za rogiem i z niecierpliwością czekasz na relaksujący i spokojny czas. Piękna pogoda, długie dni, a Ty w końcu możesz wyjechać na wakacje, żeby naładować baterie. Statystyki pokazują jednak, że w okresie letnim liczba włamań zdecydowanie wzrasta. Złodzieje często mają oko na domy i włamują się do tych, które wydają się niezamieszkane. Dlatego dobrze jest zawczasu upewnić się, że dom jest zabezpieczony przed włamywaczami.

Sprawdź również...

Ochrona zakładów przemysłowych - kontrola ruchu osobowego - Ochrona Juwentus

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonujemy odpowiedni zespół agentów ochrony, który zapewni bezpieczeństwo w Państwa firmie. Nasze działania skoordynujemy z Państwa potrzebami i wymogami Państwa branży.

1